درمان با فتوتراپی تقریبا راهی است که برای درمان زردی توسط هر پزشکی معرفی می شود. برای درمان زردی با فتوتراپی می توانید نوزاد خود را در بیمارستان بستری نمایید و یا اینکه یک عدد دستگاه زردی نوزاد در منزل اجاره نمایید.
اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل تحت نظر پزشک می تواند به درمان زردی نوزاد شما کمک نماید. موضوعات مورد بحث در این مقاله شامل

• چرا از روش های درمان با فتوتراپی برای درمان زردی استفاده می شود

• دستگاه فتوتراپی چگونه کار می کند؟

• اثرات درمانی فتوتراپی

• عوارض فتوتراپی

می باشد.

درمان با فتوتراپی

نور درمانی یا فتوتراپی باعث از بین بردن بیلی روبین در خون نوزاد می شود. نور درمانی یا فتوتراپی شامل تاباندن نور به بدن برهنه نوزاد است. بیلی روبین، بیش از همه به نور آبی طیف مرئی واکنش نشان می دهد و با جذب نور آبی تغییر شکل می دهد. بیلی روبین های تغییر شکل یافته به راحتی ار راه کبد و صفرا و از طریق ادرار دفع می گردند. با این کار از رسوب بیلی روبین در مغز جلوگیری می شود. رسوب بیلی روبین در مغز باعث بروز آسیب های مغزی و عقب ماندگی در نوزاد می شود.

تاثیر درمان با فتوتراپی در درمان زردی

تاثیر درمان با فتوتراپی در جهت بهبود زردی در نوزادان کاملا چشم گیر است ظرف یک تا سه روز میزان بیلی روبین خون نوزاد تحت درمان با فتوتراپی به نصف کاهش می یابد. از مهم ترین مسائلی که در درمان با فتوتراپی تاثیر گذار است می توان به

• طول موج نور لامپ یا انرژی لامپ مورد استفاده در دستگاه فتوتراپی

• فاصله بین نوزاد تا لامپ فتوتراپی

• مدت زمان تابش نور روی پوست نوزاد

بستگی دارد.

در طول درمان با فتوتراپی ، به طور مرتب بیلی روبین خون اندازه گیری می شود و زمانی که به حدی برسد که احتمال بروز ضایعات مغزی وجود نداشته باشد درمان با فتوتراپی قطع می گردد. در این روش درمانی بهتر است درجه حرارت بدن نوزاد در طول درمان باید مرتب اندازه گیری شود.

عوارض فتوتراپی

در نور درمانی، چشم نوزاد، باید به طور کامل پوشیده شود تا به پرده قرنیه و شبکیه نوزاد، آسیبی نرسد. نور درمانی ممکن است عوارضی مانند شلی مدفوع، بثورات روی شکم، گرمای زیاد و کم آبی بدن نوزاد و هم چنین برنزه شدن رنگ پوست نوزاد را به همراه داشته باشد.البته این عوارض پس از اتمام دوره درمان از بین می رود. و بروز چنین عوارضی کاملا طبیعی است اما با رعایت نکات مهم در فتوتراپی می توان آنها را بسیار کاهش داد. مثلا با استفاده از چشم بند ضد نور می توان چشم نوزاد را از آسیب های مختلف محافظت کرد.
شیردهی مکرر در طول درمان نیز به رفع کم آبی بدن نوزاد و کاهش دمای بدن وی کمک نماید. شلی مدفوع نیز نشانه این است که بیلی روبین های اضافی خون در حال دفع شدن می باشند.

جهت درمان با فتوتراپی و اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل خود با ما تماس بگیرید.

ضد زردی ارائه کننده دستگاه های فتوتراپی استاندارد جهت درمان زردی است.