زردی در نوزادان در بيش از نيمی از نوزادان طبيعي و سالم در چند روز اول زندگي بروز پیدا می کند. اگر علائمی مثل زرد شدن رنگ پوست صورت و سفیدی چشم ها را در نوزاد خود دیدید به پزشک مراجعه نمایید اگرچه در این مورد نباید چندان نگران باشید. اما زمانی که شکم , سینه و پاهای نوزاد درگیر زردی شود بهتر است نسبت به درمان فوری زردی در نوزادان اقدام نمایید.

زردی در نوزادان و عوامل آن

زردی در يک نوزاد سالم زماني اتفاق مي افتد که سطح بيلي روبين در خون بالا مي رود. بيلی روبين یک ماده شيميايي است و بر اثر تخريب طبيعي سلولهاي قرمز پير توليد مي شود. علل افزایش بیلی روبین در نوزاد در نوزاد این است که کبد وی هنوز توانایی دفع بیلی روبین را ندارد. هر چه سطح بيلي روبين بالاتر از معمول باشد، زردي از سر به پايين به سمت گردن و سپس به قفسه سينه پيش مي رود تا اينکه در موارد شديد نهايتاً به پنجه پا مي رسد.
اين نوع زردي که به اصطلاح فيزيولوژيک ناميده مي شود (برخلاف انواع نادر و شديدتري که به دليل بيماري کبدي يا ناسازگاري خوني با مادر ايجاد مي شود) معمولاً خطري براي سلامت شيرخواران سالم و رسيده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمي شود.

میزان شیوع زردی در نوزادان

66 درصد نوزادان رسيده، روز دوم يا روز سوم پس از تولد زردی را بروز می دهند که پس از يک هفته زردی آنها ناپديد مي شود. در 80 درصد نوزادان نارس نيز که دچار زردی شده اند، پس از تولد علايم از بين مي روند.

روشهای درمان زردی در نوزادان

برای درمان زردی بهتر است ابتدا نوع زردی مشخص شود.

در این زمینه پزشک آزمایش هایی را پیشنهاد می کند تا میزان بیلی روبین در خون نوزاد را اندازه گیری نماید. جهت درمان زردی در نوزاد می توان از روش فتوتراپی یا نوردرمانی استفاده کرد.
در صورتی که نوزاد رسیده و سالم باشد با قرار دادن وی تحت نور با طول موج مناسب می توان زردی در نوزادان را درمان نمود. این نور باعث تخريب بيلي روبين اضافي خون مي شود. بيلي روبين هاي تخريب شده از طريق کبد دفع مي شود.
در درمان زردی های با درجات بالا و زردی هایی که ناشی از ناسازگاری خون باشد ممکن است نیاز به تعویض خون نوزاد باشد. برای زردی در نوزادان همچنین می توان از روش های طب سنتی استفاده کرد.

روش های تشخیص زردی در نوزادان

تشخیص چشمی از روش های تشخیص زردی است.

• تشخیص از روی رنگ پوست

• رنگ سفیدی چشم

• رنگ لثه ها

از مهم ترین روشهای تشخیص چشمی زردی در نوزادان است.

برای تشخیص چشمی زردی در نوزادان می توانید در یک اتاق با نور کافي فشار ملايمي روي قفسه سينه کودک وارد کنيد،

اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردي روي پوست باقي بماند با پزشک خود مشورت نماييد.

در صورتی که در مورد زردی در نوزادان تردیدی دارید حتما با پزشک تان مشورت نمایید.