1. زردی زودرس
 2. و زردی دیررس

از انواع مختلف زردی است.

در اینجا اشاره‌ای کوتاه به زردی زودرس و زردی دیررس داریم.

زردی زودرس چیست و چگونه بروز می‌کند؟

زردی زودرس در سه روز اول تولد شروع می‌شود.

عدم دریافت شیر کافی باعث بروز این نوع زردی در نوزادان است.

به این نوع زردی , زردی فیزیولوژیک نیز گفته می‌شود.

حدود 12 درصد از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند به زردی زودرس مبتلا می‌شوند.

در بروز زردی زودرس می‌توان گفت که مکونیم كه محتوی بیلی‌روبین غیركونژوگه است در روده باقی می‌ماند و جذب خون می‌شود. این امر باعث افزایش بیلی‌روبین در خون می‌شود. و منجر به بروز زردی زودرس در نوزاد می‌شود. برای پیشگیری از زردی زودرس شروع اولین تغذیه‌ی نوزاد در اولین لحظه بعد از تولد بسیار مهم است. تکرار دفعات شیردهی به‌خصوص در نوزادان اول برای کاهش زردی زودرس اهمیت زیادی دارد.

در زردی زودرس درمان بسیار ساده و سریع انجام می‌شود اما نباید درمان را به دلیل ساده بودن نادیده گرفت. زیرا منجر به افزایش بیلی‌روبین می‌شود و این مسئله درمان زردی زودرس را سخت‌تر می‌کند.

مهم‌ترین دلایل تشدید زردی در بدن نوزاد شامل

 • کمبود آب بدن
 • عدم شیردهی به نوزاد بلافاصله بعد از تولد
 • استفاده از داروهایی همچون ویتامین K و اکسی توسین، جهت پیشرفت زایمان
 • تجویز داروهای گیاهی و شیمیایی برای نوزاد
 • تأخیر در دفع مکونیم
 • می‌باشد.

  زردی دیررس چیست و چگونه بروز می‌کند؟

  زردی دیررس از روز پنجم بعد از تولد، بروز پیدا می‌کند.

  که در پایان هفته‌ی دوم میزان زرد شدن به حداكثر خود می‌رسد.

  در بروز این نوع زردی شیر برخی مادران ممکن است باعث بروز زردی شود. ترکیبات نامناسب شیر مادر نه‌تنها مانع جذب بیلی‌روبین از روده نمی‌شود( برخلاف شیر مادر طبیعی ) بلكه باعث افزایش باز جذب بیلی‌روبین از روده‌ها می‌گردد که درنهایت منجر به بروز زردی دیررس می‌شود. این مسئله می‌تواند به دلیل وجود میزان بالای اسیدهای چرب آزاد در شیر مادر باشد.

  ناگفته نماند که زردی دیررس خوش‌خیم است.

  و تاكنون ضایعات مغزی در زردی دیررس به دلیل افزایش بیلی‌روبین در خون گزارش نشده است. قطع شیر در این مورد با نظر پزشك متخصص به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به تشخیص و درمان زردی دیررس و زردی ناشی از شیر مادر بسیار کمک می‌کند. اگر با قطع شیر مادر بیلی‌روبین در خون نوزاد به میزان زیادی کاهش پیدا کند می‌توان دانست که زردی دیررس ناشی از شیر مادر است.

  پس‌ازاین مدت می‌توان شیردهی توسط مادر را دوباره از سر گرفت. نوع دیگر زردی پاتولوژیک می‌باشد که در 24 ساعت اول زندگی بروز پیدا می‌کند. نحوه درمان این نوع زردی به نسبت زردی زودرس و زردی دیررس بسیار مشکل‌تر و حساس‌تر است.

  درمان زردی زودرس و زردی دیررس

  روش‌های درمان زردی زودرس با زردی دیررس تفاوت زیادی دارد.

  زردی زودرس درمان بسیار ساده‌تری دارد و حتی در برخی موارد نیازی به درمان ندارد و خودبه‌خود برطرف می‌شود. اما برای درمان زردی دیررس می‌توان از روش فتوتراپی استفاده کرد همچنین استفاده از داروهای گیاهی مثل ترنجبین، خاكشیر، كره و سایر موارد رایج در میان عموم مردم برای درمان نوزادان به‌خصوص در درمان زردی دیررس مناسب نیست.

  زیرا اثر قطعی در كاهش بیلی‌روبین خون ندارد.

  و گاهی می‌تواند باعث بروز عوارض ناخوشایندی در نوزاد شود.

  از مهم‌ترین اقدامات در زمان بروز زردی برای درمان می‌توان به

 • تغذیه‌ی مناسب مادر
 • دریافت مایعات كافی توسط مادر و نوزاد
 • حمایت عاطفی روانی مادر به‌خصوص توسط همسر
 • اشاره نمود.

  که این روش‌ها باعث افزایش شیر مادر شده و امكان شیردهی مكرر به نوزاد را فراهم می‌کند. کاهش بیلی‌روبین در خون نوزاد و کاهش زردی به‌خصوص زردی دیررس با رعایت این نکات بهتر و سریع‌تر به دست می‌آید. نکته مهم در کاهش زردی زودرس و دیررس این است که بسیاری از متخصصین قطع شیر مادر را به صلاح نمی‌دانند.

  درمان زردی زودرس و زردی دیررس با فتوتراپی

  فتوتراپی یکی از روش‌هایی که است که برای درمان زردی به‌ویژه زردی دیررس به کار می‌رود. این روش برای کاهش انواع زردی اعم از زردی دیررس به کار می‌رود و می‌تواند تمامی انواع زردی را با غلظت زیر 17 میلی‌گرم در دسی لیتر درمان نماید. برای درمان زردی بیش از این مقدار بیلی‌روبین نظر پزشک ممکن است تعویض خون باشد. به‌طورکلی روش فتوتراپی با خدمات فتوتراپی بیمارستانی یا اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل انجام می‌شود.

  به‌این‌ترتیب شما می‌توانید نوزاد خود را در بیمارستان بستری کنید.

  یا درمان او را در منزل ادامه دهید.

  که این مسئله نیز باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

  مهم‌ترین نکته در درمان زردی دیررس و زودرس اقدام زودهنگام است.

  از هر روشی که برای درمان زردی استفاده می‌شود زمان اهمیت زیادی در درمان زردی دارد. برای کاهش زردی زودرس و زردی دیررس نوزاد خود و
  اجاره دستگاه فتوتراپی کافیست با ما در شرکت ضد زردی تماس بگیرید.

  مناسب‌ترین قیمت اجاره دستگاه زردی نوزاد را از ما در ضد زردی بخواهید.