زردی نوزاد و یا همان هیپربیلی‌روبینمی نوزاد یا ایکتر نوزادیی به معنای زرد شدن رنگ پوست نوزاد می‌باشد. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که تقریبا اکثر نوزادانی که به دنیا می آیند دارای درجاتی از زردی نوزاد هستند. با این حال تنها برای نیمی از آن ها علائم زردی نوزاد ظاهر می شود.

همچنین زردی نوزاد نارس تقریبا 80 درصد بیشتر از نوزاد کامل می باشد. زردی در نوزاد شامل دو دسته هیپربیلی‌روبینمی غیر مستقیم و هیپربیلی‌روبینمی مستقیم می شود.

هیپربیلی‌روبینمی (بالا بودن مقدار بیلی روبین خون) غیر مستقیم،عمدتا به دلیل زردی فیزیولوژیک، سندرم کریگلر نجار، سندرم ژیلبرت، زردی شیرمادرو ناسازگاری گروه خونی ABO و Rh و کمبود G6PD اتفاق می افتد. همچنین هیپربیلی‌روبینمی مستقیم (کونژوگه) نیزمعمولا به سبب عفونت، کلستاز یا آسیب سلولهای کبدی می باشد./br>

تعریف زردی نوزاد

برای تعریف زردی نوزاد می توان آن را به دو بخش زردی و نوزاد تقسیم نمود.

زردی به موردی گفته می شود که رنگ پوست به زردی می گراید.

نوزاد نیز به کودکان تازه متولد شده تا 28 روز اول زندگی می گویند.

ایکتر نوزادی نیز همان زردی نوزاد است.

زیرا ایکتر در یونانی به معتای زردی می باشد.

در نوزادان زمانی می توان زردی را مشاهده نمود که میزان بیلی روبین خون آن ها از 5 میلی‌گرم بر دسی‌لیتر بیشتر باشد.

تشخیص افتراقی زردی نوزاد

بالا رفتن بیلی‌روبین غیر کونژوگه در زردی نوزاد

از آن جایی که بیلی‌روبین غیر کونژوگه در آب حل نمی‌شود، دفع آن نیز دشوار است

و می تواند از جفت و سد مغزی نخاعی عبور کند.

زردی نوزاد نیز به دلیل همین دفع نشدن اتفاق می افتد.

اما باید دید که بیلی روبین چگونه تشکیل می شود؟

هر یک گرم هموگلوبین، ۳۵ میلیگرم بیلی‌روبین تولید می‌کند.

بیلی‌روبین غیر کونژوگه به آلبومین می‌چسبد. از این رو در مغز رسوب نمی کند.
بطور طبیعی بیلی‌روبین غیر کونژوگه پس از جدا شدن از آلبومین باید به لیگاندین در سلولهای کبدی بچسبد تا کونژوگه شده و در آب (یعنی ادرار یا صفرا) حل و دفع شود. اما کبد نوزادان بسیار جوان است

و در بسیاری از موارد این قابلیت را ندارد.

بنابراین این ماده دفع نمی شود و زردی نوزاد را بوجود می آورد.

بالارفتن بیلی‌روبین کونژوگه در زردی نوزاد

بیلی‌روبین کونژوگه برای مغز هیچ گونه سمیتی ندارد،

اما بالارفتن این نوع بیلی‌روبین منجر به بروز بیماری مهمی در کبد نوزاد یا مجاری صفراوی وی می شود.

بیلی‌روبینمی مستقیم (کونژوگه) به مواردی می گویند که میزان بیلی‌روبین مستقیم بالای ۲ میلیگرم بر دسی‌لیتر و یا بیش از ۲۰٪ بیلی‌روبین کل (توتال) باشد. زردی نوزاد ناشی از بیلی روبین مستقیم عمدتا لز هفته دوم زندگی نوزاد به بعد دیده می شود. یکی از علائم آن نیز می تواند مدفوع کم رنگ شبیه گچ باشد.
در درمان بیلی‌روبینمی مستقیم، نه فوتوتراپی و نه تعویض خون هیچ کاربردی ندارند. برای مثال فتوتراپی چنین نوزادانی منجر به بروز سندرم نادر نوزاد برنزه می شود که در آن پوست، سرم و ادرار نوزاد رنگ خاکستری – قهوه‌ای تیره‌ای پیدا می‌کنند.

زردی نوزاد طول کشیده

در نوزادانی که هیچ گونه بیماری دیگری ندارند، زردی نوزاد نباید بیش از دو هفته در نوزادان ترم (۳۷ هفته و بالاتر) یا بیش از سه هفته در نوزادان نارس (زیر ۳۷ هفته) طول بکشد.
در صورتی که با چنین مواردی روبرو شویم، حتما به مدفوع نوزاد دقت نمایید که حالت گچی (بی‌رنگ) نداشته باشد و یا ادرار پررنگ شده باشد و به پوشک رنگ دهد، دنبال زردی‌های خطرناکتر انسدادی برویم.

مکانیسم ایجاد زردی نوزاد

از آن جایی که سد خونی مغزی نوزادان به طور کامل تکامل نیافته است، زردی نوزاد (بالا بودن میزان بیلی روبین خون) باعث آسیب به دستگاه عصبی می‌شود. به علاوه باکتری‌هایی که در افراد بزرگتر بیلی‌روبین کونژوگه دفع شده در روده را می‌شکنند در روده نوزادان وجود ندارد.
از این رو بیلی‌روبین دفع شده در مدفوع بصورت کونژوگه (محلول در آب) باقی می ماند. سپس از راه چرخه روده‌ای – کبدی (انتروهپاتیک) بازجذب می‌شود.
در این صورت بیلی‌روبین کونژوگه شده دوباره به غیر کونژوگه تبدیل می شود.

این امر میزان بیلی روبین غیر کرونژگه را بالا می برد.

برای همین دفع سریعتر مدفوع نوزاد باعث پایین آمدن سطح بیلی‌روبین می‌شود.

طول عمر گلبول‌های قرمز نوزادان نسبت به افراد بزرگسال کمتر است

و غلظت هموگلوبین نوزادان از افراد بزرگسال بالاتر می باشد.

از این رو، کبد نوزاد بار بیشتری را باید حمل کند.

به علاوه، در نوزادان آنزیم‌های کبدی لیگاندین و گلوکورونیل ترانسفراز هم نسبت به بزرگسالان سطح پایین‌تری دارند.

تمامی این موارد منجر به بالاتر رفتن سطح بیلی روبین خون در نوزادان می شود.

تشخیص زردی نوزاد

برای تشخیص زردی در نوزاد باید او را در نور و به صورت کاملا برهنه معاینه نمود. یکی از راه ها برای تشخیص زردی فشار انگشت شصت بر روی پوست نوزاد است. با این کار پوست نوزاد بی رنگ می شود.
باید بلافاصله بعد از برداشتن انگشت خود به پوست نوزاد نگاه کنید و ببینید که زرد است و یا خیر . زردی نوزاد اول در زیر زبان و صلبیه چشم قابل مشاهده می‌باشد. باید به این نکته توجه نمود که زردی نوزاد از صورت وی شروع به گسترش می کند. در ادامه نیز با افزایش میزان بیلی روبین خون به سمت دست ها و پاها می رود.
باید توجه نمایید که اگر فقط صورت زرد باشد، بیلی‌روبین بین ۵ تا ۷ است، بالای سینه تا ناف حدود ۱۰، تا پایین شکم ۱۵ و تا نوک پا ۲۰ میلیگرم بر دسی‌لیتر می باشد.

برای تعیین میزان بیلی روبین خون برای نوزادانی که زردی روز اول دارند، باید آزمایش انجام دهید و این آزمایش را هر 6 ساعت یکبار انجام دهید. این آزمایش را تا زمانیکه میزان بیلی روبین ثابت و پایین شود تکرار کنید.

تا زمانی که ثابت یا پایین رونده شود.

اگر زردی نوزاد شما مشهود نیست لازم نیست که این آزمایش را تکرار کنید./br>

تجهیزات تشخیصی برای زردی نوزاد

برای تشخیص زردی نوزاد بالای ۳۵ هفته می توانید از آزمایش بیلی‌روبینومتر پوستی استفاده نمایید.

البته باید توجه داشته باشید که در این آزمایش نوزاد باید بیشتر از 24 ساعت داشته باشد.

اگر میزان بیلی روبین از ۱۴٫۶ میلیگرم بر دسی‌لیتر (۲۵۰ میکرو مول بر لیتر) بیشتر بود، باید میزان بیلی روبین رابه صورت مستقیم اندازه گیری نمود. توجه داشته باشید که در زردی مشهود روز اول، همیشه باید بیلی‌روبین خون مستقیماً اندازه گیری شود.

برای تمامی نوزادان زیر ۳۵ هفته از اندازه گیری مستقیم بیلی‌روبین استفاده می‌شود.
در استفاده از ایکتیومتر اینگرام، قطعه‌ای از پلاستیک شفاف را روی بینی نوزاد فشار می‌دهند

و رنگ زیر قطعه شفاف را با پنج نوار زرد رنگ که درجات مختلفی از زردی را نشان می‌دهند مقایسه می‌کنند، رنگ پوست نزدیکتر به هرکدام که بود، معرف یک سطح خونی از بیلی‌روبین است. بررسی های جدید نشانمی دهد که این روش مناسب نیست.
واکنش واندربرگ شایعترین روش شناسایی بیلی‌روبین در مایعات بدن است. طی این واکنش، بیلی‌روبین با سولفانیلیک اسید دیازوتیزه ترکیب می‌شود و پیرول‌های رنگی تولید می‌کند. بیلی‌روبین مستقیم بخش کونژوگه محلول در آب را نشان می دهد و بیلی روبین غیر مستقیم، بخش غیر کونژوگه.

البته واکنش واندربرگ خیلی دقیق نیست.

روش های دقیقتری مانند روش‌های دقیقتری کروماتوگرافی مایع نیز وجود دارند.