کات نوزاد چیست؟

بند ناف نوزاد وسیله ای است که در دواران جنینی برای هدایت مواد مورد نیاز جنین و همین طور دفع مواد زائد از جنین استفاده می شود که به جفت متصل می باشد و در آن ها تمام مواد چه غذای و مورد نیاز جنین و چه مواد زائد وجود دارد.
طول بند ناف معمولا ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر می باشد اگر از این مقدار بلند تر و یا کوتاه تر باشد باید به اختلالات جنینی شک کرد و حتما پیگیری های لازم را انجام داد که در این مسیر پزشک متخصص دخیل می باشد.
اجزای تشکیل دهنده و مهم بند ناف شامل:

۱- دو شریان

۲- یک ورید می باشد که اگر شریان موجود در بند ناف یکی باشد به این معنی که شریان منفرد و تک باشد جنین در داخل رحم می میرد یا اگر زنده به دنیا آید به دلیل اختلالات جنینی مدتی پس از تولد می میرند، در نهایت مرگ جنین صد در صدی است.
به همین دلیل است که در طول بارداری آزمایشات متعدد صورت می گیرد تا وضعیت به طور دائم و کلی کنترل شود و زیر نظر پزشک باشد.
در نهایت نوزاد که متولد می شود بند ناف از جفت بریده می شود و زمان مورد نیاز برای بریدن بند ناف بین ۲۵ ثانیه تا ۵ دقیقه می باشد که حتما باید در بین این زمان اتفاق بیفتد چرا که دو اتفاق ناخوشایند ایجاد می شود که این دو اتفاق شامل:

۱- اگر زودتر و سریع تر از ۲۵ ثانیه بند ناف بریده شود ذخایر خونی نوزاد تا حد نسبتا زیادی کاهش می یابد و نوزاد بیش تر دچار کم خونی می شود که این عوارض بعدها بیش تر مشخص و نمایان می شود.

۲- و مورد دوم این که، اگر از ۵ دقیقه دیرتر بندناف بریده شود دچار اختلالات مانند افزایش بیلی روبین خون یا همان زردی می شود.
البته که زردی ممکن است جدا از مسئله ی بند ناف ایجاد شود اما دیر بریده شدن بندناف هم می تواند تاثزر خود را داشته باشد و حتی علاوه بر آن می تواند حجم خون افزایش می یابد و مشکلات تنفسی به دلیل غلیظ شدن خون را هم ایجاد کند.

کات نوزاد چیست؟
پس کات بندناف در زمان مناسب بسیار پر اهمیت و نحوه ی بریدن آن هم بسیار مهم است که توسط پزشک متخصص انجام می شود.
بند ناف در زندگی جنین و نوزاد بسیار مهم است که حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی و کات شود تا مشکلات و آسیب هایی برای نوزاد ایجاد نکند.
و اما کات نوزاد یا همان کات ناف یک فرایند پزشکی است که به صورت معمول پس از تولد نوزاد صورت می‌گیرد.
در این فرایند، نوزادی که تازه به دنیا آمده است، ناف (باقیمانده‌ی رگ نافی) خود را از بین می‌برند.
ناف در دوران بارداری به نوزاد تغذیه می‌دهد، اما پس از تولد نیازی به وجود آن نیست و باید بریده شود.
کات نوزاد معمولاً توسط پرستاران یا پزشکان متخصص انجام می‌شود. ناف نوزاد به طور معمول با استفاده از یک کلمپ یا نوار پنبه بسته می‌شود و سپس با استفاده از یک ابزار تیز مانند ابزار بریده‌زنی یا میزان (به شکلی مشابه خرده چاقو) بریده می‌شود.
این فرایند معمولاً در عملکردی بسیار ساده و سریع انجام می‌شود و در اغلب موارد به نوزاد صدمه‌ای وارد نمی‌کند.
پس از کات نوزاد، ناف خشک و زنگ زده می‌شود و در طی روزهای بعدی تا شش هفته به طور طبیعی روی بدن نوزاد خشک می‌شود و جدا می‌شود.
در این مدت، به محل کات نوزاد نیاز به مراقبت خاصی نیست و تنها باید به آن نظافت داده شود تا از عفونت جلوگیری شود.
در صورت بروز علائم عفونت مانند قرمزی، تورم، یا ترشح غیرطبیعی، بهتر است با پزشک معالج تماس بگیرید.
مهم است که کات نوزاد توسط فرد مجرب و با رعایت تمامی اصول بهداشتی انجام شود تا به مشکلاتی مانند عفونت، خونریزی یا آسیب به بافت‌های اطراف جلوگیری شود.
در صورتی که سوال یا مشکل خاصی در مورد کات نوزاد دارید، بهتر است با پزشک متخصص یا ماما مشورت کنید.

چه کسانی از کات نوزاد استفاده می کنند؟

کات نوزاد بطور عمده توسط پزشکان و پرستاران در بیمارستان‌ها انجام می‌شود.
این فرایند پس از تولد نوزاد انجام می‌شود و در بسیاری از کشورها جزئی از مراقبت‌های استاندارد پس از تولد است. اهداف اصلی کات نوزاد عبارت است از:

۱- جلوگیری از عفونت

پس از تولد، ناف نوزاد آسیب‌پذیر است و قرار گرفتن در معرض عفونت است.
با بریدن ناف و جدا کردن باقیمانده رگ نافی، خطر عفونت کاهش می‌یابد.

۲- تسهیل بهبودی

ناف خشک شده و جدا شده پس از کات نوزاد بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر نوزاد را تسهیل می‌کند.

چه کسانی از کات نوزاد استفاده می کنند؟

۳- تشخیص مشکلات

انجام کات نوزاد به پزشکان این امکان را می‌دهد تا ناف را مورد بررسی قرار داده و در صورت وجود هرگونه علائم غیرطبیعی، مشکلات را تشخیص داده و به درمان آنها بپردازند.

۴- ارائه مراقبت‌های بهداشتی

پس از کات نوزاد، نیاز به مراقبت بهداشتی در محل کات وجود دارد تا عفونت جلوگیری شود.
این شامل نظافت مرتب محل کات و پاکسازی منطقه است.
معمولاً در محیط بیمارستان و تحت نظارت حرفه‌ای پزشکان و پرستاران، کات نوزاد انجام می‌شود تا بهترین مراقبت و احتیاطات بهداشتی رعایت شود.

کات نوزاد چگونه استفاده می شوند؟

فرآیند کات نوزاد در بیمارستان و توسط پرستاران یا پزشکان متخصص انجام می‌شود و در زیر شرحی از چگونگی انجام آن آورده شده است:

۱- آماده‌سازی

پزشک یا پرستار ابتدا محل کات را آماده می‌کنند.
این شامل پاکسازی منطقه با الکل و آنتی‌سپتیک است تا عفونتی به وجود نیاید.

۲- کلمپ ناف

با استفاده از یک کلمپ ناف (مانند نوار پنبه)، پزشک یا پرستار ناف را در محل مناسب بسته می‌کنند.
این کار به کنترل خونریزی کمک می‌کند.

۳- بریدن ناف

پس از بستن کلمپ، پزشک یا پرستار با استفاده از ابزار بریده‌زنی یا میزان (به شکلی مشابه خرده چاقو)، ناف را بریده می‌کنند.
عمل بریدن ناف بسیار سریع و به طور معمول بی‌دردسر است.

۴- نظافت

پس از کات نوزاد، ناف خشک و زنگ زده می‌شود.
معمولاً از آب ولرم و پنبه استفاده می‌شود تا ناف را تمیز کند و خشک شود.

۵- مراقبت بعد از کات

پس از کات نوزاد، مراقبت بعدی لازم است.
پرستاران و پزشکان به مراقبت از محل کات توجه می‌کنند و آن را تمیز نگه می‌دارند تا به عفونت نیفتد.
در صورت لزوم، ممکن است در محل کات مواد ضدعفونی کننده و ضماد قرار داده شود.
مهم است که کات نوزاد توسط پزشکان یا پرستاران مجرب و با رعایت تمامی اصول بهداشتی انجام شود.
همچنین، پس از کات نوزاد، نیاز به مراقبت و نظافت مناسب در محل کات وجود دارد تا به عفونت جلوگیری شود.

کات نوزاد چگونه استفاده می شوند؟
و اما بپردازیم به یک سری مراقبت های بعد از کات کردن بند ناف نوزاد که بسیار مهم است و باید برای جلوگیری از عفونت انجام شود که این مراقبت ها شامل موارد زیر می باشد:

۱- مورد اول این که باید هر روزه محل زخم را با آب و صابون شستشو داد که بهتر ایت به آرامی این کار انجام شود تا در نوزاد احساس درد ایجاد نشود.

۲- مورد بعدی می توانید پس از خشک کردن بند ناف محل را توسط پد الکل سفید ضدعفونی کنید چرا که این کار باعث جلوگیری از امفالیت یا عفونت بند ناف می شود.

۳- مورد بعدی اسنفاده از کرم های مخصوص موضعی است که با توجه به نظر پزشک باید استفاده شود که از الکل سفید در جهت جلوگیری از عفونت می تواند موثرتر باشد که می توانید از آن ها استفاده کنید که یکی از این کرم های خارجی تریپل دای می باشد که تجربه نشان داده است که جهت جلوگیری از امفالیت (عفونت بند ناف) بسیار موثرتر از الکل می باشد.

حتما سعی کنید از این موارد استفاده کنید تا محل بند ناف درگیر عفونت نشود و نوزاد با آسیب ها و مشکلات دیگری رو به رو نشود. بند نافی که تازه باشد برای نوزاد کمی ناخوشایند است و حتی ممکن است احساس درد را در نوزاد ایجاد کند به همین دلیل سعی کنید با لطافت و ملایمت این کار را انجام دهید تا نوزاد در آرامش مطلق باشد.
این روند لازم است تا زمانی که بند ناف جدا نشده است ادامه یابد و حتی اگر خشک شده بود لازم است این موارد به کار رود تا روند بهبودی تا انتها انجام شود.
مراقبت از نوزاد بسیار پر اهمیت است و نیاز به توجه بسیار زیادی در این دوره از زندگی اش و بهتر است محیطی آرام برای نوزادتان فراهم کنید تا در آرامش رشد کامل خود را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *