بلاگ

زردی زودرس یا زردی دیر رس و درمان آن در نوزادان

زردی زودرس یا زردی دیر رس و درمان آن در نوزادان

زردی زودرس
و زردی دیررس
از انواع مختلف زردی است.
در این جا اشاره ای کوتاه به زردی زودرس و زردی دیررس داریم.

زردی زودرس چیست و چگونه بروز می کند؟


زردی زودرس در سه روز اول تولد شروع مي شود.
عدم دریافت شیر کافی باعث بروز این نوع زردی در نوزادان است.
به این نوع زردی , زردی فیزیولوژیک نیز گفته می شود.
حدود 12 درصد از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شون به زردی زودرس مبتلا می شوند.
در بروز زردی زودرس می توان گفت که مكونيوم كه محتوي بيلي روبين غيركونژوگه است در روده باقي می ماند و جذب خون مي شود. این امر باعث افزايش بيلي روبين در خون می شود. و منجر به بروز زردی زودرس در نوزاد مي شود. براي پيشگيري از زردی زودرس شروع اولين تغذيه ی نوزاد در اولين لحظه بعد از تولد بسيار مهم است. تکرار دفعات شيردهی به خصوص در نوزادان اول برای کاهش زردی زودرس اهمیت زیادی دارد.
در زردی زودرس درمان بسیار ساده و سریع انجام می شود اما نباید درمان را به دلیل ساده بودن نادیده گرفت. زیرا منجر به افزایش بیلی روبین می شود و این مسئله درمان زردی زودرس را سخت تر می کند.

زردی ديررس چیست و چگونه بروز می کند؟


زردی دیررس از روز پنجم بعد از تولد، بروز پیدا می کند.
که در پايان هفته ي دوم میزان زرد شدن به حداكثر خود مي رسد.
در بروز این نوع زردی شیر برخی مادران ممکن است باعث بروز زردی شود. ترکیبات نامناسب شیر مادر نه تنها مانع جذب بيلي روبين از روده نمي شود( برخلاف شير مادر طبيعي ) بلكه باعث افزايش باز جذب بيلي روبين از روده ها می گردد که در نهایت منجر به بروز زردی دیررس می شود. این مسئله می تواند به دلیل وجود ميزان بالاي اسيدهاي چرب آزاد در شیر مادر باشد.

ناگفته نماند که زردی دیررس خوش خيم است.
و تاكنون ضايعات مغزي در زردی دیررس به دلیل افزایش بیلی روبین در خون گزارش نشده است. قطع شير در اين مورد با نظر پزشك متخصص به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت به تشخیص و درمان زردی دیررس و زردی ناشی از شیر مادر بسیار کمک می کند. اگر با قطع شیر مادر بیلی روبین در خون نوزاد به میزان زیادی کاهش پیدا کند می توان دانست که زردی دیررس ناشی از شیر مادر است.
پس از این مدت می توان شیر دهی توسط مادر را دوباره از سر گرفت. نوع دیگر زردی زردی پاتولوژیک می باشد که در 24 ساعت اول زندگی بروز پیدا می کند. نحوه درمان این نوع زردی به نسبت زردی زودرس و زردی دیررس بسیار مشکل تر و حساس تر است.

درمان زردی زودرس و زردی دیررس


روشهای درمان زردی زودرس با زردی دیررس تفاوت زیادی دارد.
زردی زودرس درمان بسیار ساده تری دارد و حتی در گاهی موارد نیازی به درمان ندارد و خود به خود برطرف می شود. اما برای درمان زردی دیررس می توان از روش فتوتراپی استفاده کرد همچنین استفاده از داروهای گیاهی مثل ترنجبين، خاكشير، كره و ساير موارد رايج در میان عموم مردم برای درمان نوزادان به خصوص در درمان زردی دیررس مناسب نیست.
زیرا اثر قطعی در كاهش بيلي روبين خون ندارد.
و گاهی می تواند باعث بروز عوارض ناخوشایندی در نوزاد شود.
از مهم ترین اقدمات در زمان بروز زردی برای درمان می توان به
• تغذيه ي مناسب مادر
• دريافت مايعات كافي توسط مادر و نوزاد
• حمايت عاطفي رواني مادر به خصوص توسط همسر
اشاره نمود.

که این روشها باعث افزايش شير مادر شده و امكان شيردهي مكرر به نوزاد را فراهم می کند. کاهش بیلی روبین در خون نوزاد و کاهش زردی به خصوص زردی دیررس با رعایت این نکات بهتر و سریعتر به دست می آید. نکته مهم در کاهش زردی زودرس و دیررس این است که بسیاری از متخصصین قطع شیر مادر را به صلاح نمی دانند.

درمان زردی زودرس و زردی دیررس با فتوتراپی


فتوتراپی یکی از روشهایی که است که برای درمان زردی به ویژه زردی دیررس به کار می رود. این روش برای کاهش انواع زردی اعم از زردی دیررس به کار می رود و می تواند تمامی انواع زردی را با علظت زیر 17 میلی گرم در دسی لیتر درمان نماید. برای درمان زردی بیش از این مقدار بیلی روبین نظر پزشک ممکن است تعویض خون باشد. به طور کلی روش فتوتراپی با خدمات فتوتراپی بیمارستانی یا اجاره دستگاه زردی نوزاد در منزل انجام می شود.
به این ترتیب شما می توانید نوزاد خود را در بیمارستان بستری کنید.
یا درمان او را در منزل ادامه دهید.
که این مسئله نیز باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.
مهم ترین نکته در درمان زردی دیررس و زودرس اقدام زودهنگام است.
از هر روشی که برای درمان زردی زودرس یا زردی دیررس استفاده می شود زمان اهمیت زیادی در درمان زردی دارد. برای کاهش زردی زودرس و زردی دیررس نوزاد خود و اجاره دستگاه فتوتراپی کافیست با ما در شرکت ضد زردی تماس بگیرید.
مناسب ترین قیمت اجاره دستگاه زردی نوزاد را از ما در ضد زردی بخواهید.

خبرنامه

با اشتراک در خبرنامه ضد زردی از آخرین مطالب و محصولات و خدمات شرکت مطلع شوید.

شما می توانید هر زمان که مایل بودید اشتراک خبرنامه را لغو نمایید.

درباره ضد زردی

ضد زردی تولیدکننده و وارد کننده انواع مختلف دستگاه های زردی نوزاد (فتوتراپی) بوده که با سالها تجربه در زمینه تولید، واردات، فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد به هموطنان گرامی، بیمارستانها، پزشکان و سایر مخاطبان مرتبط اکنون افتخار این را دارد که در گستره ملی به مشغول ارائه خدمات مذکور به هموطنان گرامی باشد.

بیشتر