بلاگ

جدی گرفتن زردی نوزاد و مراجعه فوری به پزشك جهت درمان زردی در بدن نوزادان

جدی گرفتن زردی نوزاد

جدی گرفتن زردی نوزاد به جهت درمان سریع و به موقع بسیار مهم است.
طبق گفته متخصصین و پزشکان، اکثر نوزادان در چند روز اول زندگی خود زرد می‌شوند، و احتمال وقوع اين عارضه در نوزادان نارس بيش از نوزادان طبیعی و رسيده می باشد. درمان زردی باید به موقع و در سریعترین زمان ممکن انجام شود از این رو جدی گرفتن زردی نوزاد اهمیت زیادی دارد.

معمولاً نخستین جایی که زردی مشاهده می‌شود، چشمان نوزاد است و بتدریج
• صورت
• سینه
• شکم
• پاهای نوزاد
نیز زرد می‌شوند.

نوزادانی که دچار زردی می شوند حتی اگر از نظر ظاهری خوب و سرحال باشند باید توسط پزشک متخصص معاینه شوند. زیرا زردی در موراد شدید و حاد آن می تواند منجر به
• آسیب های مغزی جبران ناپذیر
• فلج
• عقب ماندگی ذهنی
• ناتوانی های حرکتی
• ناشنوایی
• و حتی مرگ نوزاد
منجر شود.

از این رو جدی گرفتن زردی نوزاد بحثی است که باید به خوبی به آن پرداخته شود و به والدین آموزش داده شود. در حالت طبیعی زردی نوزاد طی مدت 7-5 روز کاهش یافته و از بین می‌رود بنابراین مشاهده زردی پس از هفته اول تولد نیز غیر طبیعی است.
اگر نوزاد در روز اول و طی 24 ساعت اولیه تولد زرد شود، زردی وی خطرناک است و جدی گرفتن زردی نوزاد در این جا بسیار اهمیت پیدا می کند. در بحث جدی گرفتن زردی نوزاد بهتر است به موارد زیر دقت نمایید:
1. گروه خون مادر منفي و گروه خون پدر مثبت باشد
2. گروه خون مادر O و پدر A يا B باشد
3. سابقه تعويض خون يكي از فرزندان در هنگام نوزادي
4. نوزاد همزمان دچار تب و بی‌حالی باشد و يا شير نخورد
5. زردي نوزاد شديد باشد و دست و پاي نوزاد نيز زرد شود
6. زردي در نوزاد بيش از 10-7روز طول بكشد و نوزاد در هنگام تولد وزن كمتر از 5/2 كيلوگرم داشته باشد

در این موارد زردی در نوزاد غیر طبیعی است.
این نوع زردی باید هر چه سریعتر درمان شود.

جدی گرفتن زردی نوزاد و تشخیص زودهنگام زردی


لزوم جدی گرفتن زردی نوزاد برای تشخیص و درمان بسیار مهم است.
نوزاد زرد به نظر برسد؟
پزشک برای تشخیص صحیح و قطعی زردی آزمایش هایی را پیشنهاد می کند. می توان برای اندازه گیری بیلی روبین در خون نوزاد از دستگاه بیلی چک استفاده کرد. این دستگاه بدون خونگیری می تواند عدد زردی را مشخص کند. این دستگاه روی پیشانی نوزاد قرار می گیرد. اگر عدد زردی نشان داده شده توسط بیلی چک بیش از حد طبیعی بود باید حتما آزمایش خون انجام داد تا عدد دقیق زردی مشخص شود. زردی هایی که زیر مقدار 15 باشد را می توان به روش فتوتراپی درمان کرد اما زمانی که عدد زردی بیش از این مقدار شود ممکن است نیاز به تعویض خون باشد البته عدد زردی بستگی زیادی به سن و وزن نوزاد دارد. اگر نوزاد بیش از 2500 گرم وزن داشته باشد و طبیعی به دنیا آمده باشد عدد 15 برای وی طبیعی است. به هر حال تشخیص آن با پزشک مربوطه است.
توصیه می شود با بروز کوچکترین علائم با تاکید بر جدی گرفتن زردی نوزاد به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

جدی گرفتن زردی نوزاد و درمان آن


روش درمان در لزوم جدی گرفتن زردی نوزاد یک اصل اساسی است.
راه‌هاي درمان زردی نوزاد بسته به نوع و درجه زردی متفاوت است.
زردي طبيعي اغلب به حدي نمي‌رسد كه نياز به درمان و تعويض خون داشته باشد، اما به هر حال جدی گرفتن زردی نوزاد بسیار مهم است هر چند اندک باشد. فتوتراپی از مهم ترین روشهای درمان زردی نوزاد است. این روش درمان زمانی به کار می رود که عدد زردی شدید نباشد. در این حالت نوزاد را برهنه درون دستگاه زردی نوزاد قرار می دهند. البته باید نوزاد با یک پوشک خشک و یک عدد چشم بند مخصوص فتوتراپی درون دستگاه قرار بگیرد. فتوتراپی از روشهای درمان زردی نوزاد است که از یک نور مخصوص برای درمان زردی و کاهش بیلی روبین استفاده می کند. این روش زمانی که نیاز به تعویض خون نباشد یک راهکار بسیار مهم و کم هزینه برای درمان و جدی گرفتن زردی نوزاد است. عدم جدی گرفتن زردی نوزاد می تواند درمان را سختر و مشکل تر نماید.
اتلاف زمان و عدم جدی گرفتن زردی نوزاد نیاز به تعویض خون را افزایش می دهد.
از دیگر روش های درمان زردی علاوه بر فتوتراپی می توان به طب سنتی نیز اشاره کرد. در این روش از داروهای گیاهی برای درمان و کاهش زردی استفاده می شود. بعضي از داروهاي گياهي مانند شير خشت باعث كاهش زردي خفيف نوزاد مي‌شوند بعضي ديگر بي‌تاثير و گاهي مضر هستند بنابراين داروهاي گياهي بايد فقط بعد از مشورت با پزشك مصرف شود.

استفاده از دستگاه فتوتراپی و تاکید بر جدی گرفتن زردی نوزاد


تأكيد بر لزوم جدی گرفتن زردی نوزاد و مراجعه فوري به پزشك در تشخیص زودهنگام و درمان آن بسیار مهم است. در صورت عدم جدی گرفتن زردی نوزاد و عدم درمان ممكن است زردي بسيار بالا رود و نوزاد دچار عوارض مغزي شود. همچنین در این شرایط کاهش زردی نیز بسیار مشکل تر خواهد بود.
عدم جدی گرفتن زردی نوزاد منجر به زردی شدید در نوزاد می شود.
نوزاداني كه دچار زردي شديد شده‌اند پس از درمان از نظر شنوايي و ساير عوارض احتمالي نياز به پيگيري دارند. هنگامي كه نوزاد در زير دستگاه فتوتراپي است حتماً باید برهنه باشد و فقط چشم‌ها و آلت تناسلي او پوشیده شود. براي پوشاندن چشم و آلت تناسلي می توان از شورت و چشم بند فتوتراپی و ضد نور استفاده کرد.
برای تاثیر مناسب نور فتوتراپی نباید نوزاد را مکرر از دستگاه خارج کرد.
جدی گرفتن زردی نوزاد و انتخاب مناسب روش درمان زردی نوزاد بسیار مهم است.
از این رو برای درمان قطعی بهتر است حتما با متخصصین مشورت نمایید.
جهت اجاره دستگاه زردی نوزاد و درمان زردی به صورت فوری و با قیمت مناسب با ما تماس بگیرید.

خبرنامه

با اشتراک در خبرنامه ضد زردی از آخرین مطالب و محصولات و خدمات شرکت مطلع شوید.

شما می توانید هر زمان که مایل بودید اشتراک خبرنامه را لغو نمایید.

درباره ضد زردی

ضد زردی تولیدکننده و وارد کننده انواع مختلف دستگاه های زردی نوزاد (فتوتراپی) بوده که با سالها تجربه در زمینه تولید، واردات، فروش و اجاره دستگاه زردی نوزاد به هموطنان گرامی، بیمارستانها، پزشکان و سایر مخاطبان مرتبط اکنون افتخار این را دارد که در گستره ملی به مشغول ارائه خدمات مذکور به هموطنان گرامی باشد.

بیشتر